Ояма Масутацу (1923-1994) - Засновник Кіокусинкай карате.

"Божий кулак", легенда сучасного карате. Майстер, чиї заслуги реформатора визнають усі, навіть недруги і заздрісники, зіграв величезну роль у справі повернення карате-до істинного духу Будо.

Народився Ояма в Кореї в 1923 році. Закінчив середню школу в Сеулі. З 9 років вивчав місцеві види єдиноборств. У 1938 році, коли йому було 15 років, він виїхав до Японії, де в 1941 році вступив до токійського університету Такусьоку.

У Японії Ояма вивчав карате під керівництвом Фунакоші Йосітака і Фунакоші Гитіна, і незабаром отримав 2 дан. Паралельно Масутацу відвідував Кодокан і через кілька років отримав 4-й дан дзюдо.

У 1943 році він перериває своє навчання в університеті і вступає в армію, де продовжує займатися карате, але тепер це вже Годзю-рю. До кінця війни Ояма має вже 4 дан. У 1947 році Ояма перемагає на Першому Всеяпонському турнірі з карате і з цього моменту повністю присвячує себе карате. У 1948 році він усамітнюється в горах, присвятивши себе життю відлюдника .

Після повернення в світ в 1949 році Ояма з метою популяризації карате і самореклами став організовувати демонстраційні сутички з биками. У 1950 р. Ояма вперше зустрівся з биком на очах у глядачів. Після удару кулаком в лоб тварина осіла на землю, але не впала на бік. Знадобився ще й удар ребром долоні, який збив йому ріг. Наступний поєдинок з биком був знятий на кіноплівку студією Сетіку.

Ояма згодом згадував: «Це була цікава пропозиція, яку я вже давно чекав. У разі успіху фільму я мав намір битися потім з ведмедем і з тигром. Тим самим я сподівався викликати ще більший інтерес людей до карате. Але, хоча фільм і справді мав успіх, продовження не було. Виявилося, що ведмідь і тигр коштують надто дорого, до того ж посипалися протести з боку товариства охорони тварин ... Я мав намір відразу схопити бика за роги, повалити його на землю і збити йому один ріг перш ніж він знову встане на ноги. Але цей бик важив не менш 600 кг, він був сильний, і мені не вдалося повалити його в першу ж хвилину. А ще через хвилину я відчув щось страшне: бик ударив мене своїм рогом. Бризнула кров. Все потемніло навколо мене - і небо, і сонце, і блискучий пісок ... І в цей момент з глибини мене хлинула чудодійна сила. Через мить я забув про свій біль і слабкості. У сяючому неземному світі я чітко побачив, як величезна чорна маса падає переді мною, несучи з собою мою смерть, я захопив бика однією рукою за шию і пригнув його до землі. Потім чотири рази поспіль вдарив ребром долоні іншої руки по рогах, один раз по одному і три рази по іншому. Але марно. Тоді я зрозумів, що треба до моєї силі додати силу бика, вдарити його на зустрічному русі, коли він буде вставати з землі. Я послабив захват і вдарив у момент підйому. Ріг, нарешті, зламався, і я показав його публіці».

Всього він провів 52 таких бої і в 3-х з них убив бика ударами кулаків. Завдяки активності ЗМІ та кінокомпаній Ояма став відомий всій Японії. У 50-ті роки Ояму часто можна було застати в додзьо Годзюкан в токійському районі Асакуса, де після війни влаштувався легендарний "Кіт" Ямагуті .

У 1956 році відбулися показові виступи та демонстраційна сутичка між Оямою і головою японської школи Годзю-рю Ямагуті Гогеном, організовані газетою "Токе майсекі симбун" (" Токійська щоденна вечірня газета"), а двома роками раніше Ямагуті присвоїв Оямі 7 дан Годзю-рю і звання кесі.

Починаючи з 1952 року Ояма, з метою популяризації своєї концепції нової школи карате, здійснює цілий ряд міжнародних турне, зробивши справжній фурор на Заході. Він проводить поєдинки з бійцями всіх стилів і напрямів, ламає товстелезні дошки і камені, кришить черепицю і ламає роги бикам, словом приголомшує уяву глядачів.

"Метод моїх тренувань зовсім інший, ніж у боксерів або борців. Їх метою було повалити суперника багатьма ударами, я ж тренувався з метою повалити противника одним ударом. Я думаю, що знайдеться мало людей, яких я не зміг би перемогти з першого удару. І якщо перший удар не виходив у мене чисто, то противники не витримували більше трьох ударів: перший зупиняв їх, другий охолоджував їх пил, а третій відправляв в аут. Це було перевіркою сили і традиційних методик тренувань. Якби я тренувався так, як вони, я не зміг би перемогти їх..."

Завдячуючи своєму приголомшливому успіху, після повернення на батьківщину в 1954 році, Ояма відкриває своє перше додзьо, яке перетворюється на справжню Мекку для бійців з усієї країни. Їх приваблює як особистість майстра, так і воістину революційний підхід до карате, як будо-мистецтва. Учні, що прийшли до Оями в цей період, згодом склали славу Кіокушин, ставши блискучими майстрами. У їх тренуваннях і спарингах народився стиль Кіокушин.

Однак у 50-х роках самого цієї назви ще не було, і називали цей стиль просто "карате Оями". З тих самих пір Кіокусинкай стає одним їх найбільших стилів карате. Сам Ояма навчав карате тисячі осіб, але лише одиниці можуть похвалитися, що бачили своїми очима, як він спарингував. У 1963 році Ояма будує штаб-квартиру (Хомбу) своєї школи карате, яка в 1964 році отримує офіційну назву Кіокушин Кайкан-Палац суспільства абсолютної істини. У 1966 році невелика команда учнів Оями у складі Куросаки Кендзі, Накамури Тадасі і Фудзіхіри приймає виклик, кинутий представниками тайландского боксу, і в матчі з найсильнішими бійцями муай-тай, в Бангкоку, здобула перемогу з рахунком 2:1, підтримавши репутацію карате. З 1969 року, коли пройшов перший Відкритий Всеяпонський турнір з карате-до, починається спортивний розвиток стилю Кіокушин. Надалі подібні чемпіонати стали проходити щорічно, а в 1975 році відбувся Перший відкритий чемпіонат світу з карате Кіокушин .

"Щоб самовіддано тренуватися годинами, кожен день, людині необхідно закинути звичайні задоволення і відпочинок. У нього має бути сильне почуття самозречення , усвідомлення мети, яке допоможе йому в подоланні спокуси. Людина, чий розум горить бажанням навчитися всьому на обраному Шляху, буде присвячувати будь-яку можливу хвилину тренуванню. "

До останніх днів свого життя Ояма проводив тренування в Хомбу, являючи собою яскравий приклад справжнього майстра Будо.

Фотопідбірка: